Absurdní svět

Absurdní svět

Někdy v dubnu až červnu 2023 jsem fotografoval pro Duklu kalendář na rok 2024. Pracovali jsme na základě zadání klienta, chtěli jsme odkázat na vazbu s historií, odprezentovat důstojně sportovce a decentní formou poukázat na neutěšený stav současného světa. Zároveň s vědomím toho, že kalendář má být rok na očích, jsme chtěli optimistické celkové vyznění. Nic světoborného. Dokonce jsme fotografovali v expozicích Vojenského historického ústavu, abychom, co nejvíce vyhověli zadavateli. V tomto muzeu jsou nákladné expozice, z vojenského hlediska dobře prezentující historii naší země. Z fotografického hlediska se jedná o poměrně komplikované temné scény, do nichž komponovat portréty není vždy snadné. Koncept kalendáře jsem napsal zde, což jsou víceméně i formulace, které se objevily v tiráži. Kalendář šel po schválení do tisku a v listopadu 2023 byl pokřtěn a představen na vyhlášení ankety sportovců. Myslel jsem, že o něm víc neuslyším a bude standardně někde na zdi fanoušků českých sportovců, v klubech apod. Naivní očekávání.

23. 1. 2024 jsem se v médiích dočetl, že náklad kalendáře byl stažen a zlikvidován. Někdy mezi listopadem 2023 a lednem 2024 se začal psát absurdní příběh kalendáře, který byl určen primárně pro prezentaci sportovců Dukly a jenž nyní díky nešťastnému postupu plní řádky elektronických i tištěných periodik a velmi pravděpodobně bude zneužit pro nějaké politické PR. Musím říct, že jsem z toho dost rozčarován.

Články k tomu:

https://www.novinky.cz/clanek/domaci-armadni-sportovci-nastvali-veleni-kalendarem-radeji-ho-spalili-40458260#dop_ab_variant=1164111&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

https://www.echo24.cz/a/HiFkY/zpravy-domaci-sportovci-dukly-nafotili-kalendar-nastvali-vojaky-rehku-kalendare-spaleny

https://www.echo24.cz/a/HfuSi/komentar-kaiser-general-rehka-je-pohorsen

Moje první reflexe medializace byla:

JE TO TAK ABSURDNÍ 😅 Vím přesně, jaký koncept jsem pro kalendář Dukla 2024 vloni na jaře se sportovci nafotil a odevzdal. Ale to vlastně nikoho nezajímá. Média a politici napříč spektrem mají jen další téma a platformu pro svůj populismus. Český stát (stejně jako většina evropských členských zemí NATO) dlouhodobě neplní závazek 2% HDP na obranu své země, ale někdo má čas řešit, zda nechat spálit kalendář sportovců, případně diskutovat o oddanosti sportovců armádě. Dlouhodobé plnění elementárního závazku obranné aliance by přitom s nějvětší pravděpodobností stačilo na odstrašení Ruska od jeho agrese, protože možnosti ekonomik zemí EU a členských zemí NATO mnohonásobně převyšují výkonnost ruského hospodářství. Byli bychom v úplně jiné bezpečnostní situaci, v úplně jiné společenské atmosféře. Místo toho se někteří pohoršují nad tak banální věcí, jakou je kalendář sportovců. O čem to svědčí? Aby bylo úplně jasno – nadále nepochybuji, že liberální demokracie je nejlepší z nedokonalých společenských systémů, ani o tom, že ruské agresi je třeba se aktivně bránit pokud možno, co nejdál od našich hranic. Není pochyb, že jsme v nárazníkovém regionu bývalé ruské sféry vlivu a dostat se do nové sféry vlivu současné nihilistické ruské totality by byla absolutní dějinná katastrofa. A to nepřeji ani nám, ani Ukrajině, ani nikomu jinému. Totalitní režimy prostě ničí životy. Ale když se v demokratické zemi pálí kalendáře kvůli symbolu míru, tak je to hysterie, propaganda, omyl, chyba, nesoudnost, vlastní gól nebo co? Doufám, že nedojde k dalšímu zneužívání této situace a že to nikdo dál nezneužije proti sportovcům a zaměstnancům ASC Dukla. Dobrá, jsem tedy autorem páleného díla za Vlády, kterou jsem volil (jako prodemokratickou). ABSURDNÍ.

Mediální sněhová koule se rozkutálela a nabaluje se samospádem.

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/kalendar-dukla-spaleni-obrana-cernochova-fotograf-mir-valka.A240124_130635_domaci_ivos

https://www.denik.cz/ostatni_sport/kalendar-dukla-armada-general.html

Měla by zaznít ještě jedna věc. Jsem rád, že Armáda ČR je profesionální. Respektuji lidi, kteří se dobrovolně rozhodli podstoupit výcvik a sloužit na zahraničních obranných a humanitárních misích. Použití mírového symbolu nebylo rozhodně jakkoliv namířeno proti nim. Doufám, že je to tak pochopeno.